Praca w Hiszpanii: jak znaleźć i ile można zarobić?

list Kategoria: Finanse

Praca w Hiszpanii

Powiedzmy od razu: teraz nie jest to takie proste. 2008 rok wyraźnie osłabił hiszpańską gospodarkę. Dopiero w ciągu ostatnich trzech lat kraj stopniowo wraca do dawnego tempa rozwoju i zaczyna ponownie interesować inwestorów. Jeśli jednak jesteś ekspertem w obszarach o wysokim popycie lub chcesz ciężko pracować, masz dużą szansę.

Kto jest potrzebny w Hiszpanii?

Zacznijmy od pozytywów. Według statystyk z 2017 roku Hiszpania zajmuje drugie miejsce pod względem popularności wśród krajów Schengen. Ponadto kraj ten jest jednym z dziesięciu najlepszych krajów do zakładania rodziny , jest jednym z najwygodniejszych zarówno na emeryturę, jak i ogólnie na przeprowadzkę .

Wśród całego tego przepychu jest ważkie „ale”: Hiszpania zajmuje drugie miejsce po Grecji pod względem bezrobocia. W lutym 2018 r. liczba ta w kraju wyniosła 16,1%, a wśród młodych ludzi była około dwukrotnie wyższa! Rząd kraju poświęca temu aspektowi dużo czasu i energii, przeprowadzając reformy pracy, podatków i emerytur, a sytuacja stopniowo się poprawia. Na przykład w październiku ubiegłego roku liczba ta była o 0,6% wyższa, w lutym 2017 r. 18%, a w tym samym okresie 2016 r. - 20,5%.

Przed kryzysem w 2008 roku Hiszpanie byli bardzo wybiórczy w swoim podejściu do pracy, nie chcąc np. pracować w miejscach, gdzie wymagana była ciężka praca fizyczna lub za niskie, ich zdaniem, zarobki. Teraz nie są tak wybredni: nawet pomimo wiecznie zrelaksowanego stylu życia wielu mieszkańców chętniej podejmuje pracę w fizycznych kołnierzykach. Chociaż szczególnie ciężka praca jest nadal zaniedbywana.
Ponadto ze względu na lokalną mentalność, która zakłada dość łatwe podejście do warunków i zobowiązań, wielu pracodawców woli zatrudniać obcokrajowców. Zwłaszcza jeśli pytanie dotyczy sektora budowlanego, prac pomocniczych, zbiorów. Osobną kwestią są poszukiwani wysoko wykwalifikowani specjaliści: informatycy, lekarze, inżynierowie. Jak również pracowników branży turystycznej, dla których dużym plusem jest znajomość języka angielskiego i rosyjskiego.

Możesz więc spróbować swoich sił na hiszpańskim rynku pracy. Ale jest tu kilka „ale”, o których będziemy mówić dalej.

Poszukiwania pracy

Większość wakatów znajduje się w głównych miastach Hiszpanii, w szczególności w Barcelonie, Walencji i Madrycie. Warto też dać pierwszeństwo miejscom, w których mieszka już wielu imigrantów z byłej WNP – m.in. Alicante, Torrevieja.

Osoby chcące podjąć sezonową pracę przy zbiorach najlepiej poszukać wakatów na południu kraju – na przykład w Marbelli.

Oferty sezonowe są silnie uzależnione od pory roku. Miejsca najlepiej szukać wiosną i jesienią, kiedy wysiewa się nasiona i trwają żniwa - jest dużo wolnych miejsc. W lecie jest też wiele ofert, ale należy pamiętać, że ze względu na boom turystyczny ceny mieszkań i żywności rosną. Dlatego jeśli pracodawca nie zapewni Ci ani jednego, ani drugiego, warto się zastanowić. W okresie zimowym jest mniej wolnych miejsc - głównie dotyczą one sektora turystycznego (hostessy, pokojówki, kelnerzy itp.). Ale o tej porze roku taniej jest mieszkać w Hiszpanii.

Strony internetowe i portale pracy
Przede wszystkim zapoznaj się z następującymi zasobami:

Państwowa Służba Zatrudnienia Hiszpanii - tutaj możesz dowiedzieć się nie tylko o istniejących wakatach, ale także przeczytać o możliwościach szkolenia, zapoznać się z prawnymi aspektami zatrudnienia itp.
Giełda pracy - gromadzona jest tutaj ogromna baza ofert pracy. Możesz się zarejestrować, stworzyć CV.
Learn4Good - wyszukiwanie wolnych miejsc pracy na całym świecie, a także wiele informacji o szkoleniach, uzyskiwaniu certyfikatów językowych, wiz itp.
EuroGraduate - pomaga absolwentom uczelni znaleźć pracę w Europie.
Tecnoempleo i TicJob - wakaty dla specjalistów IT.

Opcje dodatkowe

Dobre opcje na znalezienie pracy w Hiszpanii:

Lokalne gazety i czasopisma (np. El Pais, El Mundo).
Kontakty osobiste (przyjaciele, znajomi).
Wysyłanie CV do dużych lokalnych firm.

Zajrzyj również na stronę internetową Związku Przedsiębiorstw Pracy Tymczasowej. Tutaj znajdziesz informacje o pracy w kraju, kontakty największych agencji pomagających w znalezieniu miejsca, case studies.

Liderami wśród agencji są:
Alta gestion
Adecco
Randstad

Wymagania dla obcokrajowców

Podobnie jak w innych krajach europejskich, znalezienie pracy w Hiszpanii to konkurencja nie tylko z mieszkańcami, ale także z obywatelami UE z innych krajów. W rezultacie otrzymasz pracę w jednym z trzech przypadków: oferowane zarobki są zbyt niskie dla Hiszpanów i Europejczyków lub inne warunki pracy nie odpowiadają ich życzeniom, wśród nich pracodawca nie mógł znaleźć odpowiedniego specjalisty, Twoja specjalność znajduje się na liście zawodów deficytowych , która od kilku lat prawie się nie zmienia. W tym drugim przypadku pracodawca nie będzie musiał udowadniać władzom hiszpańskim konieczności zatrudnienia Cię w firmie.

Wśród innych "subtelności":

Znajomość języka

W większości przypadków będziesz potrzebować dobrej znajomości języka hiszpańskiego w konwersacji. Wyjątkiem są pracownicy, którzy nie muszą komunikować się z mieszkańcami: zbieracze plonów, sprzątaczki, pracownicy pomocni. Podobnie jak specjaliści, którzy dostają pracę w międzynarodowych firmach (np. IT) – często znają dobrze angielski. W każdym razie będziesz musiał znać hiszpański przynajmniej na poziomie podstawowym.

Zezwolenie na pracę

Przed zawarciem umowy o pracę pracodawca będzie musiał przekonać lokalne władze, że jesteś dla niego niezbędnym specjalistą. Po zatwierdzeniu Twojej kandydatury przez Departament Migracji i hiszpańskie Służby Zatrudnienia zostaje podpisana umowa, a pracodawca wydaje pozwolenie na pracę w lokalnym urzędzie Ministerstwa Pracy.

Uzyskanie pozwolenia na pracę

Będziesz zobowiązany do przesłania swoim przyszłym szefom listy dokumentów, która zawiera podanie, dyplom ukończenia szkoły, świadectwa rozwoju zawodowego, kserokopie paszportu oraz zdjęcie. W zależności od okresu i opcji zatrudnienia, istnieje kilka rodzajów zezwoleń na zatrudnienie do wynajęcia:

Typ A

Krótkoterminowe: obejmuje pracę sezonową lub jednorazową. Okres ważności - maksymalnie jeden rok. Podgatunkiem takiej aprobaty jest typ T, który jest wydawany na okres do 9 miesięcy i różni się pewnymi niuansami konstrukcyjnymi.

Typ B

Wydawane do pracy tylko w określonym zawodzie i tylko na określonym terytorium / przedsiębiorstwie. Okres ważności - jeden rok z możliwością przedłużenia do dwóch lat.

Typ C

Umożliwia pracę w dowolnym miejscu w Hiszpanii przez dwa lata. Wydawane dopiero po wygaśnięciu zezwolenia typu B i okresie, na jaki zostało ono odnowione.

Typ G

Daje możliwość pracy w podróży służbowej z zagranicznej firmy będącej członkiem kraju spoza UE. To uprawnienie nie może zostać przedłużone. Ważny przez rok.

Uzyskanie zezwolenia zajmuje średnio 3 miesiące. Po maksymalnie 30 dniach musisz złożyć wniosek o wizę pracowniczą za pośrednictwem hiszpańskiego konsulatu w swoim kraju.

Uzyskanie wizy

Rodzaj wizy odpowiada rodzajowi wydanego zezwolenia na pracę. Przygotuj się na to, że proces rejestracji potrwa 1-3 miesiące, a w tym czasie nie jest wskazane opuszczanie kraju – możesz zostać wezwany na rozmowę w konsulacie. Ważność wizy wynosi od 91 dni do 5 lat.

Aby uzyskać wizę pracowniczą, musisz osobiście złożyć w Konsulacie następującą listę dokumentów:

paszport + kopie wszystkich stron, a także paszport ważny co najmniej 4 miesiące;
3 fotografie w przepisanej formie;
zaświadczenia o niekaralności, a także z przychodni, że nie masz chorób zakaźnych;
potwierdzenie niezależności finansowej (pracodawca może występować jako poręczyciel lub dostarczyć wyciąg z rachunku bankowego);
kopia umowy o pracę i zezwolenia na pracę (przesyłane przez pracodawcę).
Wszystkie dokumenty muszą być w języku hiszpańskim. Podczas tłumaczenia wymagana jest legalizacja. Dodatkowo należy dołączyć pokwitowanie uiszczenia opłaty konsularnej w wysokości 60 €.

Po uzyskaniu wizy i przybyciu do Hiszpanii musisz w ciągu 30 dni zarejestrować się na lokalnym posterunku policji, stawiając się tam u swojego pracodawcy.

W Hiszpanii, podobnie jak w wielu krajach UE, obowiązuje kontyngent: oznacza to, że liczba pracowników migrujących przybywających do kraju każdego roku jest ograniczona do określonej liczby. Dlatego im wyższe kwalifikacje i wymagany zawód, tym większa szansa, że ​​otrzymasz zezwolenie i wizę. Najlepszą opcją dla specjalistów z wyższym wykształceniem, którzy chcą przenieść się do Hiszpanii, jest Niebieska Karta.

Jeśli chcesz zabrać ze sobą członków rodziny, to każdy musi uzyskać wizę dla osób towarzyszących. Specyfika jego uzyskania zależy od rodzaju Twojej wizy. Na przykład krewni posiadacza Niebieskiej Karty otrzymują ją „automatycznie”, bez konieczności znajomości języka i zagwarantowania pracy w kraju.

Poszukiwane zawody

Przede wszystkim potrzebni są specjaliści z wyższym wykształceniem:

Lekarze.
Inżynierowie (zwłaszcza w dziedzinie architektury, budownictwa).
Specjaliści IT.
Najwyżsi menedżerowie, urzędnicy bankowi, finansiści.
Specjaliści ze specjalną wiedzą i doświadczeniem pozostają aktualni:
Szefowie kuchni.
Budowniczowie.
Mechanika.
Kierowcy, kierowcy ciężarówek.
Młodsze pielęgniarki, pielęgniarki, nianie.
Pracownicy laboratorium (badania, tereny doświadczalne).
Operatorzy fabryk, maszyniści.
Przewodniki.
Mistrzowie w dziedzinie urody (strzyżenie, manicure, kosmetologia).
Ponadto zawsze wymagane są osoby, które nie posiadają specjalnej wiedzy: kelnerzy, pracownicy kuchni i magazynu, sprzątaczki, przeprowadzki, pokojówki, hostessy, operatorzy call center, zbieracze plonów, kierownicy sprzedaży itp. Warto jednak wziąć pod uwagę, że poziom wynagrodzenia takich pracowników jest dość niski.

Wynagrodzenia

Płaca minimalna w Hiszpanii na początku 2018 r. wynosiła 764,4 euro. Do 2020 roku władze kraju chcą podnieść tę kwotę do 850 euro, ale ostrzegają, że plany mają się spełnić tylko wtedy, gdy rozwój gospodarczy pójdzie tam zgodnie z oczekiwaniami. Przeciętny dochód w państwie kształtuje się na poziomie 1800-2200 euro. Dokładna kwota zależy od kwalifikacji i regionu. Poza tym wiele osób pracuje tu nieoficjalnie i jednocześnie jako bezrobotni udaje się pobierać świadczenia (70% płacy minimalnej).

Osoby z doświadczeniem (powyżej 55 lat) zarabiają 1,5-2 razy więcej niż młodzi specjaliści, a dochód mężczyzn jest średnio o 30% wyższy niż kobiet. Najwyższe pensje są w Kraju Basków, Madrycie, Katalonii. Na Wyspach Kanaryjskich, Galicji, Estremadurze jest ich zauważalnie mniej.

Najlepiej opłacani specjaliści w Hiszpanii, zgodnie z niedawnym badaniu są ortodonci i implantolodzy. Przed opodatkowaniem otrzymują 70 720 € rocznie. CIO otrzymuje 50 115 euro, dyrektorzy handlowi około 49 730 euro.

Średnie miesięczne wynagrodzenie w Hiszpanii:

dentysta - 3900 €;
Dyrektor Sprzedaży - 3600 €;
konsultant ds. oprogramowania dla przedsiębiorstw - 3400 €;
Specjaliści IT (nie na stanowiskach kierowniczych) - 2000-3000 € miesięcznie;
lekarze (profil ogólny) - 2500-3500 €;
inżynierowie - 2000-3000 €;
menedżerowie - 1500-2000 €;
budowniczowie - 1500-2000 €;
specjalności o niskich kwalifikacjach ze słabą znajomością języka (sprzątaczki, przeprowadzki, zbieracze, gospodynie, robotnicy, stróże itp.) - 500-1000 €;
kierowcy ciężarówek - 1500-2000 €;
pracownicy turystyczni ze znajomością języka (hostessy, kelnerzy, przewodnicy, barmani itp.) - 1200-1500 €;
operatorzy call center: 1000-1300 euro;
nianie z doświadczeniem i znajomością języka (z zakwaterowaniem) - 900-1000 €;
mechanika - do 2000-2500 €.

Podatek dochodowy

System odliczeń podatkowych jest progresywny: im więcej zarabiasz, tym więcej oddajesz lokalnej kontroli.

Wysokość podatku dochodowego wynosi 19-45% w zależności od poziomu wynagrodzenia. Najwyższa stawka dotyczy dochodu od 60 000 euro rocznie. Istnieje szereg czynników, dzięki którym możliwe jest obniżenie podstawy opodatkowania: indywidualna „zniżka” (średnio – 5500 euro na zaspokojenie potrzeb życiowych), w obecności dzieci, osób pozostających na utrzymaniu, rodziców mieszkających z dorosłymi dziećmi. Również podatek jest obniżony dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin, w przypadku wynajmu, zakupu i naprawy mieszkania.

Stawka podatku jest obniżona za terminowe składki na Federalny Fundusz Opieki Społecznej, uczestników programów emerytalnych, a także darowizny, składki na cele charytatywne, inwestycje rzeczowe w obiekty historyczne.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Ubezpieczenie społeczne
Do 2008 roku Hiszpania szczyciła się najbardziej efektywnym systemem socjalnym w Europie. Ale nawet teraz, pomimo trudnej sytuacji ekonomicznej w kraju, Państwowy Fundusz Ubezpieczeń stabilnie wypłaca emerytury, zasiłki dla bezrobotnych, zasiłki chorobowe, rentowe i „macierzyńskie”. Co miesiąc pieniądze wpłacają tu za każdego pracownika zarówno pracodawca (19-42% wynagrodzenia), jak i sam pracownik (4-8% dochodu).

Medycyna

Każdy, kto legalnie przebywa w kraju ma prawo do bezpłatnej opieki medycznej. Wymaga to karty Tarjeta Sanitaria Individual (TSI), która jest wydawana przez kasy ubezpieczenia społecznego miejsca zamieszkania. Z tą kartą można kupić leki z 10-100% rabatem, bezrobotni otrzymują je bezpłatnie.

W przypadku braku TSI otrzymasz bezpłatną pomoc tylko w nagłych wypadkach: na przykład w przypadku zaostrzenia się choroby, w razie wypadku lub wypadku, gdy konieczna jest pilna operacja. Nawiasem mówiąc, w Katalonii każdy może uzyskać bezpłatną opiekę medyczną, w tym nielegalni imigranci (ten schemat był praktykowany w kraju przed kryzysem).

Emerytury

Hiszpańska emerytura wynosi 636-2567 euro. Średnia emerytura w 2017 r. wyniosła 908 euro. Ale starsi ludzie wyjeżdżają tutaj na wakacje w wieku 67 lat, bez względu na płeć i muszą pracować 15-37 lat, aby otrzymać to zasiłek. Jeśli mieszkałeś i pracowałeś w Hiszpanii przez co najmniej 15 lat, przy obliczaniu emerytury brane jest pod uwagę doświadczenie zawodowe zdobyte w Twoim kraju ojczystym.

Czy warto więc szukać pracy w Hiszpanii? Odpowiedź zależy od tego, czego chcesz i jaką masz wiedzę. Jeśli jesteś wysoko wykwalifikowanym specjalistą lub Twój zawód znajduje się na liście deficytowych, to tak, warto spróbować. To samo można powiedzieć o doświadczonych właścicielach wąskich zawodów robotniczych lub technicznych.

Zadanie jest łatwiejsze, jeśli znasz hiszpański. Jeśli nie ćwiczyłeś z hiszpańskim, nie masz specjalnych umiejętności i wiedzy – możesz liczyć tylko na stanowiska, które porzucili miejscowi: ciężkie lub nisko płatne. Choć może to adekwatna „zapłata” za ciepły słoneczny klimat, pyszne warzywa i owoce przez cały rok i przyzwoitą emeryturę.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień


Zarejestruj konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się do konta albo odzyskaj hasło