Regiony Hiszpanii: gdzie najlepiej mieszkać i kupować nieruchomości

list Kategoria: Informacje

Informacje o kraju

 1. Język. Hiszpański. Ale w niektórych społecznościach używane są dialekty, które są uznawane za języki urzędowe na ich terytorium.
 2. Waluta. Euro.
 3. Populacja. W Hiszpanii mieszka prawie 47 milionów ludzi. Rdzenna ludność to Hiszpanie (Kastylijczycy), Katalończycy, Baskowie, Galicyjczycy itd. Interesujące jest to, że średnia długość życia w Hiszpanii wynosi 83 lata i jest jedną z najwyższych na świecie.
 4. Religia. Prawie 80% ludności kraju to chrześcijanie, z czego 75% to katolicy.
 5. Wiza. Schengen.

Krajobraz. Hiszpania zachwyca swoją naturalną różnorodnością: można tu znaleźć zarówno ośnieżone góry i alpejskie łąki, jak i pustynie, bagna, nagie skały i dziewicze wybrzeża morskie. Ale główną częścią krajobrazu są góry i płaskowyże: kraj ten jest jednym z najbardziej górzystych w Europie. Najwyższym punktem na kontynencie jest Mount Mulasen (3478 m), wyspa to Teide na Teneryfie (3718 m).

Hiszpania słynie również z długiej linii brzegowej, dzięki czemu odwiedzający mają duży wybór kurortów: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Blanca, Costa Brava, Costa Dorada, Wyspy Kanaryjskie i Baleary. Terytorium Hiszpanii jest bardzo zróżnicowane pod względem flory i fauny: północ jest podobna do Europy Środkowej, południe do Afryki Północnej. Na północnym zachodzie lasy liściaste nie są rzadkością, na południu przeważają pustynie i półpustynie, na wybrzeżu flora typowa dla Morza Śródziemnego.

Klimat

Hiszpania jest jednym z najgorętszych krajów w UE, choć ze względu na położenie geograficzne i rzeźbę terenu w kraju jest kilka stref klimatycznych. Panuje klimat śródziemnomorski, ale jeśli na wybrzeżu jest wilgotno, to w regionach centralnych jest sucho.

Najlepszy czas na wizytę w Hiszpanii to kwiecień-maj oraz wrzesień-październik. Lata są często bardzo gorące i suche, chociaż zimy są ciepłe, często deszczowe, w centrum występują przymrozki.

Bezpieczeństwo

Ogólnie Hiszpanie są bardzo przyjaźni, prości, otwarci i życzliwie emocjonalni. To ludzie hałaśliwi i temperamentni, którzy tymczasem są leniwi, niepunktualni i niepoważni wobec składanych obietnic. Ale takie cechy są charakterystyczne dla większości narodów krajów południowych. Jednocześnie, mimo dobrego usposobienia i gościnności Hiszpanów, w niektórych aspektach warto być ostrożnym.

Większość Hiszpanów to zagorzali patrioci swojego kraju, a nawet społeczności. Dlatego nie warto omawiać kwestii w duchu „czy Katalonia jest częścią Hiszpanii”. Nie wdawaj się też w dyskusję o kolonialnej przeszłości i reżimie Franco.
Należy uważać na wypowiedzi religijne, żarty, bo wiara nie jest dla Hiszpanów pustym słowem.
Jedzenie dla Hiszpanów to niemal kult i kolejny powód, by spotykać się z przyjaciółmi i rodziną. Dlatego przy wspólnym stole zwyczajowo robi się wszystko razem: zacznij jeść i przestań jeść.
W dużych miastach kradzież nie jest rzadkością. Dlatego uważnie obserwuj swoje rzeczy.

Gospodarka i dochody

Hiszpania jest jedną z pięciu najsilniejszych gospodarek w UE. 66% PKB przypada na sektor usług. Przemysł ciężki stanowi prawie 12% PKB: produkcja samochodów i komponentów, produkcja obrabiarek, obróbka metali, przemysł obuwniczy. Rozwijał się także przemysł chemiczny, wydobywczy, spożywczy. Pozostałe 2% zajmuje rolnictwo.

Co przyciąga nabywców nieruchomości w Hiszpanii

 • Bez ograniczeń. Cudzoziemcy mogą kupować każdy rodzaj nieruchomości w kraju.
 • Koszt nieruchomości jest bardzo zróżnicowany w zależności od charakteru lokalizacji i regionu. Np. na Costa Blanca można znaleźć oferty za 25-30 tys. euro, na Costa del Sol - za 40-50 tys.
 • Inwestowanie w hiszpańskie nieruchomości jest opłacalne, biorąc pod uwagę stały wzrost cen i niesłabnący popyt , nawet pomimo korona wirusa.
 • Niezależnie od kosztów mieszkania, zagraniczny właściciel może ubiegać się o wielokrotną wizę Schengen, która daje prawo pobytu w kraju do 90 dni w ciągu pół roku. Kupując nieruchomość o wartości od 500 tys. euro, inwestor może ubiegać się o zezwolenie na pobyt. Po pięciu latach zamieszkiwania w kraju z zezwoleniem na pobyt możesz uzyskać pobyt stały, a po kolejnych czterech latach możesz ubiegać się o obywatelstwo.
 • Transakcję zakupu nieruchomości można zrealizować zdalnie, pisząc pełnomocnictwo do lokalnego agenta nieruchomości i poświadczając je notarialnie. Generalnie dla obywateli kraju i obcokrajowców nie ma różnic w procedurze zawierania transakcji. Cudzoziemiec może również ubiegać się o hiszpańską hipotekę z bardzo korzystnym oprocentowaniem.
 • Hiszpania jest częścią UE. Oznacza to, że jeśli posiadasz zezwolenie na pobyt lub nawet zwykłą wizę wielokrotnego wjazdu typu C, możesz swobodnie przyjeżdżać do innych krajów Unii Europejskiej.
 • Klimat. Pomimo przeważnie gorących lat na południowym wybrzeżu Hiszpanii, zimy są bardzo łagodne i stosunkowo ciepłe. Klimat na wyspach jest bardzo różny i bez problemu znajdziesz idealną strefę dla siebie. Prawie wszędzie w roku jest wiele słonecznych dni.
 • W większości, nawet małych miejscowościach na wybrzeżu, jest rozwinięta infrastruktura, czyste plaże, atrakcje przyrodnicze i wszystko, czego potrzeba do życia. Połączenia transportowe między miastami są dobrze ugruntowane, a przynajmniej autobusy jeżdżą w obrębie miast.
 • Hiszpanie to ludzie otwarci i przyjaźni, zawsze chętni do kontaktu, gotowi do pomocy. Hiszpański nie jest najtrudniejszym językiem do nauczenia, ale jest jednym z najczęściej używanych na świecie.
 • Wadą są jedynie znaczne koszty zawarcia transakcji oraz konieczność płacenia podatków od nieruchomości w przyszłości.

Wyspy Kanaryjskie

Archipelag obejmuje kilka małych i siedem głównych wysp: Teneryfę, Gran Canarię, Fuerteventurę, Lanzarote, Gomerę, Palmę, Hierro. Niektóre mają aktywne wulkany. Wyspy tworzą autonomiczny region, który obejmuje dwie prowincje: Santa Cruz de Tenerife (na zachodzie) i Las Palmas (na wschodzie). Na wyspach mieszka na stałe około 2,2 miliona ludzi.

Teneryfa

Prowincja Santa Cruz de Tenerife. Klimat Wysp Kanaryjskich sprzyja stałemu życiu - można pływać i opalać się przez cały rok. Latem stałe wiatry morskie chronią przed upalnym upałem, gdy termometr podnosi się do +40 ° C. Chociaż zimą i wczesną wiosną są zimne noce, ogólnie klimat jest komfortowy, średnia temperatura wynosi +15 ... 19 ° C. Jednocześnie nie da się jednoznacznie powiedzieć o klimacie Wysp Kanaryjskich, ale generalnie jest cieplej i sucho niż wszystko na południowym wschodzie.

Wyspy Kanaryjskie imponują swoją różnorodnością: różnorodność zieleni, bogactwo roślin tropikalnych, plaże, klify, doliny, góry, porośnięte mchem lasy, pustynie i atrakcje przyrodnicze na każdy gust. Najpopularniejszą i największą wyspą archipelagu jest Teneryfa.

Infrastruktura

Najbardziej rozwinięte miasta do stałego życia to Santa Cruz de Tenerife, Los Gigantes, Costa Adeja, Las Galletas i Puerto de la Cruz. Wszędzie dobrze rozwinięta infrastruktura: sklepy, kawiarnie, bary, sporty wodne itp. Adeje ma najlepsze warunki dla rodzin z dziećmi: aquaparki, plaże z falochronami. Dla miłośników przyrody najlepiej nadaje się miasto-ogrodnictwo Puerto de la Cruz.

Wyspa jest pełna niesamowitego naturalnego piękna. Ze względu na bardzo zróżnicowaną strukturę Teneryfa ma ponad 20 stref mikroklimatycznych, a pogoda na północy i południu czasami bardzo się różni. Dlatego można tu znaleźć prawie nieprzeniknione lasy i wulkaniczne pustynie oraz wydmy i górskie wąwozy.

Zabudowa

Przeważnie niska. Znajdują się tu zarówno nowoczesne osiedla mieszkaniowe i raczej proste dwu-trzypiętrowe „panele”, jak i bardziej tradycyjne białe domy z pomarańczowymi dachami. Interesujące mieszkania wymagające remontu można znaleźć już za € 90 –110 tys.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień


Zarejestruj konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się do konta albo odzyskaj hasło