Remont w Hiszpanii: wskazówki dotyczące organizacji pracy

list Kategoria: Nieruchomości

Dom pod klucz czy rynek wtórny?

Jak mówi słynne przysłowie, remonty można tylko rozpocząć. Skala tego wydarzenia jest znana nie tylko nam, ale również Hiszpanom. Jakie są cechy pracy w kraju walk byków? Ile będą kosztować? A jak znaleźć odpowiednich specjalistów? Dowiesz się o tym z naszego artykułu.

Wiele osób kojarzy Hiszpanię wyłącznie z odpoczynkiem. I tak będzie, dopóki nie dostaniesz tam własnego domu lub mieszkania. Nie jesteś już „turystą”, ale właścicielem domu, a ten dumny status zobowiązuje Cię do rozwiązywania wielu codziennych problemów.

Jeśli masz szczęście kupić nową nieruchomość, tak zwany obiekt „pod klucz”, możesz i powinieneś nadal cieszyć się morzem i słońcem. Nowe budynki w Hiszpanii są wynajmowane z doskonałym wykończeniem, dobrym poziomem instalacji wodno-kanalizacyjnych, w pełni wyposażoną kuchnią ze wszystkimi niezbędnymi urządzeniami elektrycznymi. Pozostaje tylko kupić meble i wprowadzić się.

A co jeśli wybrałeś mieszkanie z rynku wtórnego i wyraźnie wymaga remontu? Rozwiążmy to.

Koszt remontu w Hiszpanii

W kraju walk byków istnieje pojęcie „oszacowania pracy”, którego hiszpańskie firmy są zobowiązane do przestrzegania. Jeśli zgodziłeś się na konkretny koszt remontu domu czy mieszkania, ta procedura nie będzie cię kosztować ani grosza więcej. Według moich danych średni koszt remontu w Hiszpanii waha się od 1200 do 2500 euro za mkw. m. Cena ta obejmuje wszystkie możliwe umowy.

Każda szanująca się hiszpańska firma zaoferuje Ci również usługi projektanta. W najbardziej prestiżowych firmach Włosi nadal pozostają jako projektanci. Uważa się, że nikt nie może się z nimi równać w poczuciu piękna. Projekt poglądowy mieszkania o powierzchni 50-70 mkw. m od tak wysoko wykwalifikowanego specjalisty będzie kosztować od 10-15 tys.

Wybór firmy

Wybór hiszpańskiej firmy do remontu jest najbardziej niezawodną opcją. W takim przypadku zespołem, który zajmie się Twoją nieruchomością, najprawdopodobniej będzie Hiszpan. I wiedzą, jak pracować wydajnie i na czas.

Dlaczego nie polecam kontaktowania się z brygadami obcokrajowców, w tym imigrantów z krajów byłego ZSRR? Każda zmiana w Twojej nieruchomości musi być skoordynowana z władzami miejskimi, dlatego osoba, która zajmuje się Twoim przedmiotem, musi dobrze rozumieć język hiszpański i najlepiej mieć pojęcie o etapach akceptacji. Musi mieć również oficjalny status pracownika. Oczywiście w tym przypadku nie mówimy o prostym malarzu czy hydrauliku.

Jeśli chcesz uzyskać ekskluzywny projekt, wybierz międzynarodową firmę, ale z biurem konstrukcyjnym w Hiszpanii. Wtedy meble sprowadzą do Państwa z Włoch, za projekt zajmą się Włosi, a samą naprawę zajmą się hiszpańscy specjaliści.

Jak zarządzać pracą zdalnie

Remonty w Hiszpanii można przeprowadzać pod Twoim zdalnym nadzorem. Wystarczy zostawić klucze i uzgodnić pracę e-mailem. Nie myśl, że będziesz musiał wybierać farbę i cement w sklepach, a także dostarczać materiały budowlane pracownikom, jak to często bywa w Polsce. To nie jest praktyka w hiszpańskich firmach. Chociaż ekipy zagraniczne wciąż mogą o to poprosić, co jest wadą i problemem kontaktowania się z takimi zespołami.

Ubezpieczenie nieruchomości

Załóżmy, że zakończyłeś remont swojego nowego mieszkania. Teraz rodzi się naturalne pytanie – jak zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i ochronę mienia.

W Hiszpanii, podobnie jak w całej Europie, zwyczajowo ubezpiecza się wszystko. Jako minimum zaleca się wykupienie standardowego ubezpieczenia od ognia, wycieku wody i kradzieży. A jeśli zrozumiesz, że dom będzie pusty, dobrze byłoby ustawić alarm z nadzorem wideo. Koszt ubezpieczenia przy minimalnej powierzchni 50-70 mkw. m będzie 300-500 € rocznie. Alarm będzie kosztował mniej więcej tę samą cenę.

Wiele osób popełnia błąd, który może kosztować cię dużą liczbę komórek nerwowych. Polega na znalezieniu własnego projektanta, a dopiero potem zaangażowaniu w prace hiszpańskiej firmy.

Hiszpańskie firmy z reguły chcą wykonywać pełny cykl pracy. Rzadko kto zgodzi się pracować nad czyimś projektem projektowym. Po prostu nie jest to akceptowane, a ostateczna cena kosztorysu zostanie ostatecznie powiększona o koszt samego projektu.

Dlatego lepiej powierzyć całą procedurę całkowicie jednej firmie, od stworzenia szkiców przyszłego idealnego domu po jego aranżację.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień


Zarejestruj konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się do konta albo odzyskaj hasło